Veľkoobchod už nestojí len na tradičnom modeli predaja cash & carry. Profesionálni zákazníci zo segmentu hotelov, reštaurácií a cateringu (HoReCa) a nezávislého maloobchodu šetria v hektickej dobe čas a peniaze tým, že využívajú službu dovozu priamo do svojich prevádzok. Túto im prináša náš najväčší veľkoobchod METRO, ktorý do nej od roku 2013 celoplošne investoval okolo 5,5mil €. O záujme zákazníkov o službu svedčí, že predaje cez ňu rastú medziročne o desiatky percent.
To, že budúcnosť veľkoobchodu spočíva v ponuke dodatočných služieb, medzi ktoré patrí rozvoz tovaru priamo zákazníkom, si líder tohto segmentu, spoločnosť METRO, overil už v predchádzajúcom období. V ostatných troch rokoch postupne rozšíril distribučné platformy vo Zvolene, Košiciach, Žiline, Nitre aj v Ivanke pri Dunaji. Jeho najväčším distribučným centrom na Slovensku sa v týchto dňoch stala najmladšia, šiesta prevádzka, ktorá sa nachádza v bratislavskej Devínskej Novej Vsi a je súčasťou nákupnej zóny Bory. Pôvodných zhruba 600 m2 nahradila úplne nová distribučná plocha METRO Bory s 2 500 m2. Jej súčasťou je osem nakladacích rámp. „Predpokladáme, že niekoľkonásobné zväčšenie plôch distribučných platforiem našich veľkoobchodov a tiež rozšírenie služieb, do ktorého sme celoplošne investovali od roku 2013 okolo 5,5 milióna eur, nám prinesie nových zákazníkov a medziročné zvýšenie tržieb vo fiškálnom roku 2016 cez tento predajný kanál o tridsať percent,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Guillaume Chêne.
Štvornásobne väčšia plocha METRO Bory, ktorej vybudovanie stálo 2,5 milióna eur, ponúka priestor na uskladnenie 2 000 top artiklov pre zákazníkov zo segmentu HoReCa a maloobchodu a zároveň zaručuje dodržiavanie štandardov ISF certifikácie a HACCP. Distribučná platforma sa člení na suchú časť, tzv. pikačnú zónu (v ktorej sa vychystávajú dodávky pre jednotlivých zákazníkov), chladenú časť pre čerstvý a ultra čerstvý sortiment a priestor pre mrazený tovar. „Sme schopní do 24 hodín doviezť všetok objednaný tovar priamo k zákazníkovi nielen z Bratislavy a blízkeho okolia, ale až k českým hraniciam,“ objasňuje výhody služby Marián Zeleňák, riaditeľ METRO Bory.
Rozšírenie distribučných platforiem prinieslo aj nové pracovné miesta. Aktuálne služba Distribúcia zamestnáva na Slovensku 200 ľudí, čo je približne 15 % z celkového počtu pracovníkov veľkoobchodu. Službu využíva takmer dvetisíc stálych zákazníkov. Denne je vybavených okolo 600 zákazníkov, počíta sa s postupným zvyšovaním tohto počtu. V METRO Bory sa popri novej platforme vybudovalo aj call centrum zamerané na proaktívny predaj tovaru. To zatiaľ vybavuje objednávky zákazníkov z Bratislavy a okolia, pokryť by však časom malo celé Slovensko.
Dovedna 66 áut, ktoré zabezpečujú prepravu objednaného tovaru k zákazníkov od pondelka do soboty, najazdí denne v priemere 11 000 kilometrov a rozvezie 43 000 veľkoobchodných balení tovaru, pričom priemerný počet týchto balení na jednu objednávku je 60. „Najväčší podiel predaja cez distribučnú platformu majú čerstvé výrobky, konkrétne mäso a mliečne výrobky, ale aj ťažší tovar, ako sú oleje, múky či balené vody, ktoré vozíme prevažne klientom podnikajúcim v gastronómii. No zásobujeme aj iných, napríklad výletné lode. Zákazníci si môžu vybrať tovar zo všetkých našich položiek, ktorých je aktuálne viac ako 30-tisíc,“ spresňuje Slavomír Smetanka, manažér pre službu METRO Distribúcia.
Odklon od tradičného modelu cash & carry, teda „nakúp v hotovosti a odvez si sám“, a väčšie sústredenie sa na rozvoz tovaru priamo k zákazníkom sa pre METRO ukazuje ako dobrá cesta. „Každá štvrtá položka z predaja obchodu ide cez službu Distribúcia a očakávame, že radikálne rozšírenie tejto platformy v prevádzke v Devínskej Novej Vsi toto číslo ešte zmení, pretože zákazníci oceňujú možnosť vybrať si z pohodlia svojej firmy tovary, ktoré potrebujú a dostať ich priamo do svojej prevádzky vždy, keď potrebujú. Okrem toho, že ušetria čas, môžu sa spoľahnúť na vysokú kvalitu a prvotriednu čerstvosť našich tovarov,“ hovorí k celkovými víziám METRO jej generálny riaditeľ.
Výhodou pre klientov, ktorí si tovar objednávajú cez e-shop či call centrum, je aj to, že majú okamžite prehľad o naskladnených tovaroch a všetko potrebné môžu objednávať telefonicky až do deviatej večer. Tovar im je už na druhý deň v dohodnutý čas dovezený presne tam, kde ho potrebujú. „Spôsob objednávania tovaru cez službu m-objednávka si naši zákazníci rýchlo obľúbili, pretože je prehľadný, praktický a šetrí im čas, ktorý zas môžu oni venovať svojim klientom,“ konštatuje Guillaume Chêne. Zdôrazňuje, že METRO sa tak mení z tradičného veľkoskladu na komplexného poskytovateľa služieb, ktoré umožňujú podnikateľom ďalej rásť.
SLUŽBA DISTRIBÚCIA V KOCKE |
||
|
METRO BORY |
METRO SR CELKOVO |
Výška investícií od r.2013 |
2,5 mil. € |
5,5 mil. € |
Celková plocha platformy (m2) |
2500 |
7 000 |
Počet zamestnancov pre túto službu |
52 |
200 |
Počet áut na distribúciu |
16 |
66 |
Počet zákazníkov |
300 (85% HoReCa, 15% maloobchod) |
2 000 (80% HoReCa, 20% maloobchod) |
Denne sa obslúži prevádzok |
110 |
600 |
Počet balení tovaru denne |
9 000 |
43 000 |
Očakávané medziročné zvýšenie tržieb vo fiškál.r.2016 |
40% |
30% |
Zdroj: METRO Cash & Carry